Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka
Adwokat Zbigniew Roman

Umowa dożywocia - co to takiego?

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia to dla jednych zabezpieczenie się na starość, dla innych sposób otrzymania nieruchomości a dla jeszcze innych metoda na ominięcie wysokich podatków. Co warto o niej wiedzieć.

Na czym polega umowa dożywocia?

Umowa dożywocia jest zawierana między właścicielem majątku (najczęściej właścicielem nieruchomości) a osobą trzecią. Na podstawie tej umowy jedna ze stron oddaje do użytku nieruchomość w zamian za deklarację dożywotniej opieki i utrzymania. Osoba obdarowywana musi zapewnić darczyńcy dach nad głową, wyżywienie itd. Może to zrobić zamieszkując z nim, ale nie jest to warunek konieczny.

Jak zawrzeć umowę dożywocia?

Umowa dożywocia musi być potwierdzona w kancelarii notariusza. Najlepiej przygotować ją z doświadczonym prawnikiem w taki sposób, aby chroniła interesy obu stron.

Co w przypadku niewywiązywania się z umowy?

W przypadku gdy dojdzie do skłócenia stron lub niewywiązywania się z umowy przez jedną ze stron, druga strona może oddać sprawę do sądu. W takim wypadku sąd może podjąć decyzję o zmianie jednego lub wszystkich uprawnień np. na dożywotnią rentę dla darczyńcy nieruchomości. W takim przypadku pomoże na pewno nasza kancelaria prawa karnego.

« powrót do listy artykułów