Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka
Adwokat Zbigniew Roman

O czym warto pamiętać będąc w związku

O czym warto pamiętać będąc w związku

W Polsce związki dwojga ludzi można podzielić na dwa rodzaje: małżeństwa oraz konkubinaty. Zarówno jedne jak i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie, do jakiej grupy należysz musisz pamiętać o zabezpieczeniu interesów swoich i swoich dzieci. Zobacz, o czym należy pamiętać w sprawach majątkowych.

Na wszelki wypadek...

Nikt z nas nie potrafi przewidzieć, co przyniesie jutro, nie mówiąc już o dalszej perspektywie czasowej. Wypadki, choroby, rozstania i rozwody to część naszego życia codziennego. Będąc w związku, niezależnie od tego czy w małżeństwie czy konkubinacie należy zadbać o swoje interesy zarówno na wypadek śmierci jak i rozstania. Warto pamiętać, że w przypadku małżeństwa prawo rodzinne chroni zarówno współmałżonka jak i dzieci, ale w przypadku wolnych związków takiej ochrony już nie ma.

Na wypadek śmierci

W przypadku związku małżeńskiego prawo wyraźnie zaznacza, że głównymi spadkobiercami są współmałżonek i dzieci. Jeśli żyjesz w wolnym związku, to zgodnie z prawem nie masz prawa do dziedziczenia z ustawy po swoim przyjacielu czy przyjaciółce. Cały majątek partnera należy się jego rodzinie. Jeśli mieszkanie, firma czy inne dobra są formalnie własnością Twojego partnera/partnerki a w rzeczywiści również Twoją - możesz stracić wszystko. Dlatego bardzo ważnym jest spisanie testamentu.

Warto pomyśleć również o przyszłości swoich dzieci i uregulować sprawy majątkowe i prawne związane z nimi. Bardzo ważne jest ustalenie opiekuna prawnego dla nieletnich dzieci na wypadek śmierci rodzica oraz ich zabezpieczenie finansowe. Jeśli te sprawy spadkowe nie zostaną odpowiednio załatwione, wówczas w przypadku śmierci rodzica o wszystkich sprawach dziecka będzie rozstrzygał sąd oraz urzędy, które nie zawsze podejmują decyzje zgodne z Twoimi wyobrażeniami.

W polskim społeczeństwie uciekamy od tematyki śmierci. O spisywaniu testamentu myślą zazwyczaj osoby w podeszłym wieku. Jest to spory błąd, ponieważ każdego dnia umierają setki tysięcy młodych ludzi. Śmierć często przychodzi zupełnie niespodziewanie i przynosi ze sobą nie tylko smutek najbliższych, ale również ogromne problemy prawne. Przed smutkiem nie można się zabezpieczyć, dlatego warto pomyśleć, chociaż o dobrym zabezpieczeniu prawnym najbliższych.

« powrót do listy artykułów