Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka
Adwokat Zbigniew Roman

Właściciel odpowiada za psa

Stosunki sąsiedzkie są częstym powodem skarg i zażaleń rozpatrywanych przez sądy. Swary dotyczące nieprawidłowego umiejscowienia ogrodzenia, źle ustawionego budynku, przekraczania granic czy sprzątania podwórka to dość częste powody skarg. Warto jednak zauważyć, że co jakiś czas na wokandzie pojawiają się sprawy związane z zachowaniem naszych pupili.

Właściciel odpowiada za psa

Właściciel odpowiada za zwierzę

Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać jest fakt, że to właściciel odpowiada za swoje zwierzę. Jeśli pies spowoduje szkody, to jego pan jest zobowiązany je pokryć.

Tabliczka ostrzegawcza nie wystarczy

Wielu właścicieli psów, zwłaszcza dużych osobników przeznaczonych do stróżowania, na płotach swoich posesji umieszcza informację o obecności groźnych zwierząt. Warto jednak wiedzieć, że w wypadku pogryzienia przez psa, tabliczka taka może zostać uznana za ozdobę, a nie ostrzeżenie. Co w praktyce oznacza, że sąd może nie uznać jej istnienia za okoliczność znaczącą w ocenianym zdarzeniu.

Kara za niedopilnowanie zwierzęcia

Jeśli pies spowoduje szkody, jego właściciel może zostać ukarany mandatem. Obecnie wysokość mandatu za niedopilnowanie zwierzęcia może wynieść nawet 250 zł. Warto jednak wiedzieć, że w wielu wypadkach nie kończy się jedynie na mandacie. Poszkodowany może, bowiem wnieść sprawę do sądu z powództwa cywilnego, gdzie o wysokości odszkodowania decyduje sędzia.

Ubezpieczenie

Za szkody spowodowane przez zwierzęta domowe płaci właściciel. Istnieje jednak możliwość ubezpieczenia się od kosztów z tym związanych. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie ubezpieczenie OC na wypadek szkód spowodowanych przez pupili. Opłacenie takiego ubezpieczenia jest dobrym pomysłem szczególnie dla właścicieli psów. Warto jednak pamiętać, że polisa OC obejmuje tylko szkody majątkowe, a nie zdrowotne. Tym samym odszkodowanie za podarte spodnie wypłaci ubezpieczyciel, ale za leczenie pogryzionej nogi zapłaci właściciel z własnej kieszeni. Wszelkiej pomocy udzieli Państwu nasze kancelaria specjalizująca się w prawie karnym.

« powrót do listy artykułów