Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka
Adwokat Zbigniew Roman

Co zrobić, gdy sąsiad nie sprząta ogródka?

Co zrobić, gdy sąsiad nie sprząta ogródka?

W życiu codziennym często pojawiają się problemy, których nie łączymy bezpośrednio z prawnikami, a szkoda, ponieważ wizyta u adwokata lub radcy prawnego mogłaby znacznie przyspieszyć rozwiązywanie codziennych trudności. Doskonałym tego przykładem może okazać się problem z nieporządnym sąsiadem.

W Polsce pokutuje myślenie, że w swoim domu można robić wszystko. Jak się jednak okazuje wcale tak nie jest. Jeśli swoimi działaniami narażamy na szwank dobro osób trzecich należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Tak jest m.in. w przypadku nieutrzymywania porządku na swojej posesji.

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek sprzątania należącej do niego działki. Jeśli na jej terenie znajdują się worki ze śmieciami, zużyte meble, opony czy inne odpady, wówczas istnieje podejrzenie, że właściciel posesji nie ma podpisanej umowy z firmą wywożącą nieczystości lub też odpady wędrują na nielegalne wysypisko śmieci. Zarówno brak umowy na wywóz nieczystości jak i nielegalny wywóz i składowanie odpadów są karalne.

Jeżeli składowane przedmioty na posesji sąsiada stają się uciążliwe dla właścicieli pobliskich domów, wówczas fakt ten warto zgłosić do straży miejskiej lub na policję. Przedstawiciele tej służby mogą wysłać upomnienie do niechlujnego właściciela posesji. Jeśli upomnienia nie przynoszą skutku sprawa może zostać skierowana do sądu, który nakaże uprzątnięcie działki. Sąd może również nałożyć karę na nieporządnego sąsiada. W wygraniu takiej sprawy pomoże nasza kancelaria prawa karnego z Warszawy

« powrót do listy artykułów