Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka
Adwokat Zbigniew Roman

Rozwód - od czego zacząć?

Rozwód

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta. Często jej podjęcie wymaga siły charakteru i samozaparcia. Kiedy już zostanie podjęta należy wykonać kolejne kroki mające na celu rozwiązanie prawne związku małżeńskiego. Zobacz od czego należy zacząć.

Wizyta u prawnika

Pierwszym krokiem wykonanym po podjęciu decyzji o rozwodzie powinna być wizyta w kancelarii adwokackiej bądź radcowskiej lub w punkcie pomocy prawnej. Warto tam iść, aby dowiedzieć się czy i w jaki sposób można uzyskać rozwód. Warto wiedzieć, że sprawa rozwodowa nie wygląda tak jak w znanych nam filmach. Zazwyczaj wiąże się ona z wieloma rozprawami sądowymi, podczas których Sąd wydaje orzeczenia w kolejnych sprawach spornych. Często na pierwszych rozprawach zapada decyzja o skierowaniu stron na mediacje. Jeśli rozmowy ugodowe nie przyniosą rezultatów podejmowane są dalsze kroki. Na kolejnych rozprawach zapadają decyzje dotyczące zakończenia związku małżeńskiego, alimentów, władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi a w szczególnych przypadkach nawet podziału majątku. O tym czy rozwód zostanie orzeczony w ciągu kilku tygodni czy kilku miesięcy decyduje w dużej mierze zachowanie małżonków – o czym niestety niewiele osób wie.
Odwiedzając prawnika osoba chcąca złożyć pozew rozwodowy dowiaduje się jak będzie przebiegała sprawa, czego ma się spodziewać, jakie dokumenty przygotować oraz ile wszystko będzie kosztowało. Informacje te przydają się w toku sprawy i znacznie ją przyspieszają.

Przygotowanie pozwu

Pozew rozwodowy może zostać napisany samodzielnie wg. wzorów dostępnych w internecie jeżeli jednakże sprawa jest trudna i wielowątkowa, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pisząc pozew należy pamiętać, aby znalazły się tam wszystkie niezbędne dane osobowe obojga małżonków, odpowiednio sformułowane uzasadnienie oraz szczegółowa lista załączników. Choć samodzielne napisanie wniosku rozwodowego nie jest zakazane, to jednak lepszym wyjściem jest skorzystanie z usługi kancelarii prawnej. Dzięki wiedzy adwokata klient może być pewny, że pozew rozwodowy zostanie skonstruowany poprawnie, pojawi się w nim uzasadnienie zwiększające szanse uzyskania szybkiego rozwodu. Ponadto prawnik wskaże, jakie dokumenty należy załączyć do pozwu oraz jakie opłaty uiścić, aby nie został on zwrócony ze względów formalnych.

Przygotowanie dokumentów

Sprawa rozwodowa bardzo rzadko wiąże się jedynie z orzeczeniem rozwodu. Zazwyczaj łączy się ona z wieloma dodatkowymi sprawami takimi jak orzeczenie o winie, przyznaniu opieki nad małoletnimi dziećmi, ustaleniu warunków kontaktów z nimi, ustaleniem prawa do alimentów na współmałżonka i dzieci oraz ich wysokości i ewentualnie - podziałem majątku. Do każdej z powyższych części sprawy rozwodowej niezbędne są odpowiednie dokumenty, które musi zebrać zarówno powód jak i pozwany.
Adwokat, który udziela porady prawnej lub jest pełnomocnikiem małżonka udzieli dokładnej informacji, jakie dokumenty będą niezbędne, aby zoptymalizować szanse na uzyskanie satysfakcjonującego stronę wyroku.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Rozwód to niejednokrotnie nieprzyjemna sprawa dla małżonków. W większości wypadków wiąże się z silnymi emocjami, co sprawia, że traci się obiektywizm w swojej sprawie. Emocje nie są najlepszym doradcą, stąd też warto zatrudnić adwokata bądź radcę prawnego. Jest to osoba niezaangażowana emocjonalnie, dzięki czemu jest bardziej obiektywna i może lepiej reprezentować interesy klienta aniżeli on sam. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy sprawą sporną jest orzeczenie winy, podział majątku czy przyznanie opieki nad dziećmi. Dzięki pomocy prawnika sprawy rozwodowe zazwyczaj kończą się szybciej i z lepszym skutkiem w porównaniu do sytuacji, gdy małżonek występuje sam w swoim imieniu.

« powrót do listy artykułów