Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka
Adwokat Zbigniew Roman

Nie daj się oszustom - czyli jak może pomóc prawnik?

Nie daj się oszustom

Wybierając się na pokaz eleganckich garnków, wygodnych materacy czy jeszcze innych ekskluzywnych produktów niewielu z nas zakłada, że je kupi. Niestety nazbyt często ulegamy pokusie i kupujemy omawiany towar. Po podpisaniu umowy okazuje się, że cudowny materac, wcale nie jest wart swojej ceny, podobnie jak markowe garnki czy koce. Umowa jest jednak już podpisana, więc trzeba spłacać kolejne raty. Takich lub podobnych sytuacji jest coraz więcej. Na zakup drogich produktów, zaciągnięcie pożyczki, podpisanie umowy ubezpieczeniowej itp. naciągana jest coraz większa rzesza ludzi, zwłaszcza starszych. Jak się wyplątać z niechcianego zakupu? Czy jest to możliwe?

Zakupy na pokazach i od akwizytorów

W Polsce od kilku lat można zaobserwować duże powodzenie zakupów dokonywanych na pokazach luksusowych sprzętów oraz za pośrednictwem akwizytorów. Poza typowymi produktami do domów przedstawiciele firm sprzedają również pożyczki czy ubezpieczenia. Wiele osób decyduje się na podpisanie umowy nie czytając dokładnie jej zapisów i z biegiem czasu okazuje się, że promocyjne warunki oferowane przez przedstawiciela firmy, wcale tak wspaniałe nie są. Czasami do takich wniosków dochodzi się po kilku dniach, ale umowa podpisana i wielu osobom wydaje się, że jest już za późno.

Prawo do odstąpienia od umowy

Warto jednak wiedzieć, że polskie prawo chroni konsumentów. Wśród wielu paragrafów i punktów dotyczących różnych umów jest również taki, który pozwala na zerwanie umowy kupna-sprzedaży bez żadnych skutków. Klient ma prawo zrezygnować z zakupu w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy. Jeśli zmieści się w tym czasie, nie musi podać przyczyny zwrotu. Ważne jest, aby towar oddać w nienaruszonym stanie. Także w przypadku umów o pożyczkę czy ubezpieczenie klient ma prawo do odstąpienia od umowy, jeśli wydaje mu się ona niekorzystna.

Kiedy do prawnika?

Niestety nie wszyscy konsumenci są świadomi tego, że mogą bezpiecznie zrezygnować z podpisanej umowy. Ponadto zdarza się, że umowa jest skonstruowana w taki sposób, iż wydaje się nie do ruszenia. Osobie nie znającej się na prawie może wydawać się, że nie można jej zerwać bo wiążą się z tym konsekwencje prawne lub finansowe. Ponadto często umowie kupna-sprzedaży towarzyszy umowa kredytowa, która jest wynikiem zakupu na raty, co dodatkowo komplikuje całą sytuację. Jeśli zdarzy się podpisać niekorzystną umowę i nie wiadomo jak wybrnąć z problemu warto skorzystać z porady prawnika. Zresztą bardzo dobrym pomysłem jest skonsultowanie umowy jeszcze przed jej podpisaniem.

Choć bardzo rzadko sobie z tego zdajemy sprawę, wiele umów dotyczących pożyczek, zakupów czy ubezpieczeń może okazać się niekorzystnych dla nas. Dlatego należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ich treścią przed podpisaniem. Jeśli czegoś nie rozumiemy należy poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto zna się na tego typu dokumentach lub odwiedzić adwokata od spraw karnych. Trzeba pamiętać, że znacznie łatwiej jest nie podpisywać złej umowy, aniżeli później wyplątać się z niej.

« powrót do listy artykułów