Adwokat Warszawa - Kancelaria Adwokacka

Blog - Kancelaria Adwokacka

Adwokat Zbigniew Roman

Zmiany w Kodeksie Rodzinnym – korzystne dla jedności rodziny

Problem zabierania dzieci rodzicom z powodu ubóstwa to temat podejmowany już od wielu lat. Każdego roku do kancelarii prawniczych przychodzi spora grupa ludzi szukając pomocy w odzyskaniu swojego potomstwa. Wraz z początkiem tego roku doszło do zmian w prawie rodzinnym, które systematycznie staje się coraz bardziej przyjazne rodzinie... czytaj dalej »


Właściciel odpowiada za psa

Stosunki sąsiedzkie są częstym powodem skarg i zażaleń rozpatrywanych przez sądy. Swary dotyczące nieprawidłowego umiejscowienia ogrodzenia, źle ustawionego budynku, przekraczania granic czy sprzątania podwórka to dość częste powody skarg. Warto jednak zauważyć, że co jakiś czas na wokandzie pojawiają się sprawy związane z zachowaniem naszych pupili... czytaj dalej »


Dane osobowe – czym są?

W ostatnim czasie bardzo głośno mówi się o ochronie danych osobowych. Warto jednak zaznaczyć, że wiele osób, które domagają się ich ochrony, nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem. Czym więc są „dane osobowe”?... czytaj dalej »


Co zrobić, gdy sąsiad nie sprząta ogródka?

W życiu codziennym często pojawiają się problemy, których nie łączymy bezpośrednio z prawnikami, a szkoda, ponieważ wizyta u adwokata lub radcy prawnego mogłaby znacznie przyspieszyć rozwiązywanie codziennych trudności. Doskonałym tego przykładem może okazać się problem z nieporządnym sąsiadem... czytaj dalej »


Zmiany w systemie doręczeń pism w postępowaniu cywilnym

W dniach 1 kwietnia i 8 września bieżącego roku wejdą w życie zmiany dotyczące doręczania pism w postępowaniach cywilnych. Między innymi zmianami pojawi się możliwość składania dokumentów za pośrednictwem internetu. Dzięki czemu wiele procedur zostanie znacznie przyspieszonych... czytaj dalej »


Nie daj się oszustom – czyli jak może pomóc prawnik?

Wybierając się na pokaz eleganckich garnków, wygodnych materacy czy jeszcze innych ekskluzywnych produktów niewielu z nas zakłada, że je kupi. Niestety nazbyt często ulegamy pokusie i kupujemy omawiany towar. Po podpisaniu umowy okazuje się, że cudowny materac, wcale nie jest wart swojej ceny, podobnie jak markowe garnki czy koce. Umowa jest jednak już podpisana, więc trzeba spłacać kolejne raty... czytaj dalej »


Jak odzyskać pieniądze z konta zmarłego krewnego?

W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o kontach bankowych, których właściciel nie żyje i nikt nie stara się odebrać z nich pieniędzy. Wynika to z różnych powodów m.in. z tego, że spadkobiercy nie wiedzą jak można odzyskać zdeponowane na koncie pieniądze. Poza tym nierzadko nawet najbliżsi nie mają pojęcia o istnieniu konta. Poniżej kilka słów o tym, co należy zrobić, by otrzymać pieniądze znajdujące się na koncie zmarłego... czytaj dalej »


Zakażenie bakteryjne w szpitalu? Zgłoś się po odszkodowanie!

Polacy są coraz bardziej świadomi swoich praw i coraz chętniej z nich korzystają. Jednymi z najrzadziej wykorzystywanych są prawa do odszkodowania w przypadku błędów medycznych... czytaj dalej »


Kilka słów o dziedziczeniu

Polskie prawo spadkowe chroni najbliższych osoby zmarłej przed utratą należnego majątku, co jednak nie oznacza, że wydziedziczenie nie jest możliwe... czytaj dalej »


Umowa o pracę na czas określony - co się zmieni w 2016 roku?

Umowy o pracę na czas określony zawsze były lepszą opcją aniżeli umowy zlecenia, niemniej sprawiały, że pracownik nigdy nie mógł być pewny co będzie po jej zakończeniu. 22. lutego wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowe regulacje dotyczące tych umów... czytaj dalej »


Umowa dożywocia - co to takiego?

Umowa dożywocia to dla jednych zabezpieczenie się na starość, dla innych sposób otrzymania nieruchomości a dla jeszcze innych metoda na ominięcie wysokich podatków. Co warto o niej wiedzieć... czytaj dalej »


O czym warto pamiętać będąc w związku

W Polsce związki dwojga ludzi można podzielić na dwa rodzaje: małżeństwa oraz konkubinaty. Zarówno jedne jak i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie, do jakiej grupy należysz musisz pamiętać o zabezpieczeniu interesów swoich i swoich dzieci... czytaj dalej »


Rozwód - od czego zacząć?

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta. Często jej podjęcie wymaga siły charakteru i samozaparcia. Kiedy już zostanie podjęta należy wykonać kolejne kroki mające na celu rozwiązanie prawne związku małżeńskiego. Zobacz od czego należy zacząć... czytaj dalej »


Przedstawicielstwo

Działania adwokackie bardzo często wiążą się z reprezentacją klienta przed sądem, urzędami, podmiotami prawnymi czy osobami fizycznymi. Aby możliwe było działanie w imieniu klienta, adwokat musi zostać upoważniony do tego na podstawie udzielonego pełnomocnictwa... czytaj dalej »


Witamy!

Nasz blog powstaje z myślą o wszystkich osobach, którym kancelaria adwokacka kojarzy się przede wszystkim z obroną przestępców w sądzie. Warto wiedzieć, że adwokat to osoba, która pomaga w sprawach karnych, ale również zajmuje się sprawami rodzinnymi, cywilnymi czy spadkowymi... czytaj dalej »